27 Şubat 2015 Cuma

Mahatma Ghandi'nin Duası...

İnternette zaman zaman dolanan bir dua var, bilmem bilir misiniz? Mahatma Ghandi'nin duası. Mahatma Ghandi kim ki demeden önce, duasına göz atın derim. İyi insan dediğimiz olgulara sahip olma arzusunu içeriyor dua...

Bir Cuma vakti, sizlerle paylaşmak istedim bende. Tüm Dünyanın içinden çıkamadığı şiddet olgusunu, aslında herşeyin kendimizde başladığı ile anlatıyor Ghandi duasında... Ne zamandır bilgisayarımda duruyor bilmiyorum. Ama her açıp okuduğumda, ettiğim bu dua da beni rahatlatan dualarım arasında. Çünkü iyi olmak adına istekleri sıralamış, Mahatma Ghandi... Yargılamadan yaşamak, mutlu ve iyi olabilmek için, içimizden iyileştirmeye başlamak dileğimle. Hayırlı Cumalar...


( Göze göz, tüm dünyayı yok eder. ) 


ALLAHIM…

Güçlülerin yüzüne gerçeği söylemek, zayıfların ise alkışını ve sevgisini kazanmak için yalan söylememek için bana yardım et.

Eğer bana para verirsen, mutluluğumu alma ve eğer bana güçler verirsen, muhakeme yeteneğimi çıkarma.

Eğer başarı verirsen, alçak gönüllüğü; alçak gönüllülük verirsen, saygınlığımı çıkarma. Görünenin diğer yüzünü tanımama yardım et.

Benim düşüncelerime katılmıyorlar diye bana karşı olanları hainlikle suçlayarak, onların karşısında suçlu duruma düşmeme izin verme.

Kendimi sever gibi diğerlerini sevmeyi ve diğerlerini yargılıyormuş gibi kendimi yargılamayı öğret bana.

Başarılı olduğum zaman sarhoşluğuna izin verme, ne de başarısız olursam umutsuzluğa düşmeme. Başarısızlığın, başarının öncesindeki bir deneme olduğunu hatırlamamı sağla.

Hoşgörünün, güçlerin en büyüğü; intikam arzusunun ise zayıflığın ilk görünümü olduğunu öğret bana.

Eğer beni paradan yoksun bırakırsan, umudu; başarıdan yoksun bırakırsan, başarısızlığı yenebilmek için irade gücünü ver bana.

Eğer beni sağlık bağışından yoksun bırakırsan, inancın lütfunu bırak. 

Eğer insanlara zarar verirsem, özür dileme; eğer insanlar bana zarar verirse, affetme ve merhamet gücü ver bana.

ALLAHIM…

Eğer seni unutursam, sen beni unutma! Amin.


Not; Mahatma Ghandi; Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Devamını, Vikipedia sayfasından okuyabilirsiniz... Mutlu günler dilerim hepimize... :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder